HTML

Tárgyalástechnika minden napra

Egy kutyabarát Utcamacska - időnként kölykét nevelgetve - át-átvág a hatsávos autópályán, hogy megigyon egy pofa aludttejet a haverokkal. Az élet szép, sikeres és kicsit persze különc is. Semmi széplelkű nyávogás! Csak a valóság. Az is eléggé hasonlít egy körhintához. Mert minden helyzet egy tárgyalás. Valódi körhinta, csak kicsit másmilyen. (Tárgyalástechnika, üzletkötés, biznisz, becsület és betyárbecsület.) KÜLDJ - vicces, bosszantó, elgondolkodtató, vagy tanulságos sztorikat tárgyalásokról, üzletkötésről, technikákról, veszett helyzetekről, amikből JÓL jöttél ki. utcamacska(kukac)freemail.hu (És gyűjtjük a legidiótább céges tárgyalószoba elnevezéseket!)

Friss topikok

Címkék

agresszív (2) agy (2) agytréning (1) ajánlat (1) akadály (1) alkalmasság (2) alku (1) álláshirdetés (1) állásinterjú (5) állás interjú (1) artúr király (1) asszertivitás (1) átpozícionálás (1) baszod béla (1) béke (1) béketeremtő (1) belső erő (1) beszélgetés (1) beszólás (1) bkv (1) bkv ellenőr (1) bólogató jános (1) bugyi (1) cél (1) célkitűzés (1) cici (1) címke (1) divat (3) divatbaki (1) duplafenekű tranzakció (1) édesanya (1) eladás (3) energia (2) értékesítés (5) értékesítő (2) értekezlet (1) ezotéria (1) fáradtság (1) fehér asztal (1) felelősség (1) felkészülés (4) felvételi beszélgetés (1) figyelem (2) ghandi (1) gömb (1) hanghordozás (1) homokozó (1) illem (3) indiszkréció (1) jedi (1) karácsony (1) kávé (1) kényszervállalkozó (1) kerekasztal (2) kerekasztal beszélgetés (1) kerek asztal lovagjai (1) kocka (1) kommunikáció (3) konfliktus (1) konfliktuskezelés (1) kutyakaki (1) lelkierő (2) macska (1) manipuláció (1) manipulatív (3) megbeszélés (9) megértés (1) meggyőzés (3) megoldás (5) mello (1) míting (1) mlm (1) módszer (3) motiváció (2) nagymama (1) napoleon hill (1) nlp (1) női vezető (1) nyertes nyertes (1) nyer nyer (1) öltözködés (1) orosz katona (1) padawan (1) passzív (1) pénz (1) proaktív (1) protokoll (2) sales (8) siker (2) sms (1) stratégia (1) stressz (3) stresszoldás (2) suttyó (1) szárnysegéd (1) szerepeltolás (1) szeretet (2) szex (1) szólista (1) szomszéd (1) sztereotípia (1) tárgyalás (35) tárgyalástechnika (30) tárgyaló (1) tárgyalónevek (1) tárgyalószoba (2) telefon (1) telefonos üzletkötő (3) telemarketing (2) telesales (3) testbeszéd (3) thomas lieven (1) tükrözés (1) túsztárgyalás (1) ügyfél (6) ügynök (5) ügynökhatározó (3) üzlet (6) üzleti divat (1) üzletkötés (14) üzletkötő (7) vita (1) vizualizáció (1) win win (1) win win szituáció (1) zsiványbecsület (1) Címkefelhő

Linkblog

A lányomnak mondom, hogy a menyem is értsen belőle

2009.07.26. 07:41 Utcamacska

Ez a közmondás az "emberi játszmák" egyik alpstruktúráját írja le. Azt, amikor nem azzal közlöd a közlendődet, akinek tényleg mondanivalód van, hanem csak utalsz a beszédben valamire, amivel az illető tudomására akarod hozni a mondandódat.

Berne (tudod, a játszmás pszichológus!) ezt a fajta közlési módot "dupla fedelű" közlésnek hívja. Ilyenkor közlendőnknek van egy burkolt, rejtett tartalma, amit elképzelhető, hogy csak ketten értenek igazából, míg látszólag a mondatot mindenki felfogta. A rejtett tartalom lehet valami pozitív, s lehet valami mélyen bántó dolog is.

A pozitív változat például a discoban elhangzó párbeszédben: Fiú: - Kijössz sétálni egy kicsit? (Szeretnék tőled egyet-mást) 
Lány: - Dehát esik az eső! (Jól meggondoltad ezt a dolgot?) 
A tranzakció azonnal lelepleződik, ha erre a fiú úgy felel: - Nem baj, majd a cipőmre térdelsz! - ettől ugyanis a "dupla fedél" kinyílik, a szándék egyértelművé válik.

M -től érkezett az alábbi levél:
A kedvenc tárgyalástechnikai húzásom tegnap: felhívtam X figyelmét arra, hogy ha Y munkájával baja van, mondja meg neki is személyesen (ne csak formális e-mailként; illetve ne másnak személyesen). X és Y így megoldott 1-2 óra alatt együtt egy problémát, amivel egyébként csak egymás dolgát nehezítették volna napokig. Ez ebben a formában biztos túl általános és egyszerű történet, de egy "multinál" már ez is nagy dolognak tűnik.

A negatív formája ennek a közlési módnak épp M fenti példájában látszik. Ha nem mondjuk ki amit gondolunk, csak utalunk rá, az - éppen az egyenesbeszéd hiánya miatt - sokszor bántó lehet, pláne ha még a két fél nem is kedveli egymást és bántónak is szánják mondókájukat, de túl modorosak, vagy gyávák a nyitott harchoz. Ha az ilyen beszélgetéseket sikerül valakinek leleplezni, lehet, hogy nem lesz túl népszerű (közvetlen kollégáknak, vagy érintett családtagnak nem is ajánlom a beavatkozást, épp emiatt)de sokszor segíthet egy régi, meg nem bocsátott sérelem feldolgozásában, ha egy külső személy nyíltan kilép a játszmából és egyértelműen rákérdez a probléma gyökerére. A társadalmi szintű üzenet mögött megérzi a pszichológiai (érzelmi) szintű töltést és a társasalmi szint mögé nyúl, a lelki történésre fókuszál, de úgy, hogy nem vesz részt benne érzelmi polaritással. Magyarul semleges marad, de elfogadó.(Ebben volt ügyes levéíróm, M!) 

Például az alábbi mondatok elhangzásakor érheted magad tetten:

  • Erre próbálok utalni
  • .. ha érted, mire gondolok.
  • .. átvitt értelemben, tulajdonképpen...

Az efféle "dupla fedelű" közléseknek, rejtett tartamaknak a kamaszok/tinik és a nők az igazi mesterei, de férfiak is nagyon ügyesen tudják játszani.(Ilyen néha a flörtölés)

Volt már részed efféle burkolt bántásban, vagy esetleg olyan kalandban ahol élevezet volt ilyen "ráutaló" mondatokat használni? (Például egy eltitkolt munkahelyi viszonynál?) Mesélj!

(Leveleket saját sztorikkal az utcamacska@freemail.hu címre várom!) 

1 komment

Címkék: kommunikáció konfliktus tárgyalástechnika duplafenekű tranzakció

A bejegyzés trackback címe:

https://utcamacska.blog.hu/api/trackback/id/tr201268680

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ez a nick még szabad 2009.08.09. 22:40:07

az a baj, hogy nagyon kevesen értik ezt a duplafedelű ;) kommunikációt. pl a cinizmus, irónia és a fekete humor is ezt használja, vaqlamint a double-speech, és engem pl teljesen hülyének néztek egy-egy beszólásom után, mert annyira egyszerű lélek volt szegény, hogy nem értette a mögöttes tartalmat
süti beállítások módosítása