Te hogy készülsz fel? Mi a véleményed a "százkörös" interjú sorozatokról? Van valami trükköd, amit megosztanál másokkal is?
Eőször is bocs, - tegnap nagyon sok tárgyalásom volt és nem volt időm blogolni. Persze valamikor az élmény-alapról is gondoskodni kell.
Maki a napokban mesélte, hogy a cégek megőrültek, idegfokozó, 4-6 körös állásinterjúkat tartanak - éppen most tart a hatodiknál. megkérdeztem, hogyan készül fel egy ilyen forró helyzetre, hogy lesz "nyerő". Íme a válasza:
Próbálok a feladatra, azaz az előttem álló interjúra összpontosítani, (ilyenkor nincs randi :-) ) , néha átnézem adott idegen nyelven a szakszavakat. Kivasalom szépen a ruhám, frizurát csinálok, időben érkezek a helyszínre (nem használok pacsulit) és várom a sorsom. Mivel sose tudhatom mi vár rám, már nincs elvárásom senkivel szemben. Ez a 7 hó arra volt jó, h rájöttem, h vannak hazug emberek és ha vki ígér vmit, azt nem biztos, h betartja. (mindenképp értesítjük, küldjük a szerződést) 34 évesen Isten hozta Makit a Valóvilágban! :-)
Maki készülési tempója sok szempontból nagyon tetszik. Küllemre is ad - ez egyébként alap volna, de mégis sokan fütyülnek rá! - és megnyugtatja magát, nincsenek elvárásai, engedi folyni az eseményeket.
Jó alapra már a kőműves is jó házat tud építeni. Néhány egyszerű (és egyáltalán nem időrabló) tipp azoknak, akik az efféle időrabló körökben a finishez érkeztek - és persze azoknak, akik elhatározták, hogy befutók lesznek.
Ha teheted, nézz utána mindazon személyeknek, akik a végső döntést meghozzák az ügyedben. (Sokadik körnél már vagy eleve tudod, vagy minimum rákérdezhetsz, kiel tárgyalsz majd - és kérdezz is rá!) Ismerd meg őket, amennyire csak lehet. Nézd meg az adatlapjaikat mindenféle közösségi oldalakon (ha fent vannak) nézz utána szakmai szervezeti tagságaiknak, próbáld őket minél inkább megismerni. Az a személy, akire "ismerősként" tekintesz, sokkal kevésbé ijesztő, idegen, mint az, akiről semmit nem tudsz. (Ugyanakkor felfedezheted azt is, hogy a Kovács, az általánosból ennek a fazonnak a teniszpartnere, és Kovács gyereke éppen oda jár suliba, ahová a tied, s így könnyebb lehet akár személyes infókat szerezni is.)
A tárgyalásod (akár az állásinterjúd, hiszen ez is egy elég komoly, néha sok résztvevős tárgyalás) kimenetele akkor dől el, mielőtt elindulsz. Ezért még a tárgyalás előtt, a fenti alapvető felkészülés mellett fel kell készülnöd magadból és a tárgyaló partneredből is.
Válaszolj az alábbi 3 fontos kérdésre:
- Miért én vagyok a legjobb erre a posztra? (Az egyedi, egyetlen, a legeslegjobb, a megismételhetetlen)
- A vállalat szempontjából miért az éri meg legjobban, ha engem választanak?
- A döntéshozó személynek miért éri meg legjobban, ha engem választ?
Foglald össze egy-egy mondattá ezeket. Nem elégedhetsz meg általánosságokkal - konkrétumok legyenek ebben az összefoglalóban. (Példa: Ez álmaim munkahelye, közel van a lakásomhoz, távmunkázni is lehet, ugyanakkor folyamatos képzést biztosítanak munkaidőben, és a feladat olyan, mintha rám írták volna ki a pozíciót. Munkatapasztalataim alapján egyedül én vagyok az a személy, aki a szakmai nyelv finom árnyalatait is értem, ugyanakkor ismrem X urat, aki stratégiai szempontból fontos személy ennek a cégnek. A vállalat számára egy kapcsolati tőkével rendelkező, profi tárgyaló a legjobb választás, mert garantálja a profitot. Szabónak, aki a végső döntést meghozza az a fontos, hogy a feletteseit is meggyőzhesse arról, hogy ha 4 hónapig nem töltötte be ezt a fontos állást, akkor én vagyok a legjobb választás - Kérdés: Mi győzi meg a feletteseket? MEG KELL TUDNI!)
A példából kitűnik: A célkitűzésben felfedezhettél egy kérdést, amire választ kell kapnod, hogy meggyőző lehess. Ez lesz az a dolog, amire a tárgyalás során választ kell kapnod, de óvatosan, finoman megközelítve, hiszen ilyesmire nem kérdezhetsz rá direktben. Lehet, hogy a korábbi körökben kiderült, hová helyezték a hangsúlyt a felvételi során.
Vizualizálj! A felkészülés része lehet, hogy becsukott szemmel elképzeled magad előtt, amint gratuálnak és úgy váltok el, hogy melletted döntöttek. Ám ebben sokan nem hisznek, vagy nem tudnak így vizualizálni, ők bátran kihagyhatják ezt a lépést.
A testtartás sokat ad ahhoz, hogy magabiztosnak tűnj. Amikor bemész, húzd ki magad, mosolyogj, kicsit húzd hátrébb a vállad, emeld fel a fejed, vagyis egyenrangú félként érkezz meg. És emékezz Maki aranytanácsára: Bármekkora ais a tét, SOHA ne legyen benned görcs, vagy elvárás. Soha nem tudhatod ...
Te hogy készülsz fel? Mi a véleményed a "százkörös" interjú sorozatokról? Van valami trükköd, amit megosztanál másokkal is?