Ez a post NEM arról a bizonyos paripapimpiliről szól a lakodalomban, amelyről köztudott, hogy áll! A hatékony napi mítingről szól. Állótárgyalás, ahogy azt a profik csinálják!
Tegnap blog.hu találkozó volt, és egy bűbájos, igazi bloggerpólós, vérbeli vezetővel találkoztam össze. Informatikusok kis csapatát igazgatja hatékonyan. Azt hiszem, nem sejti, hogy poszt lesz a beszélgetésünkből, ha olvassa, akkor szerintem mosolyogni fog, talán hozzá is szól - direkt nem nevesítem.
A napi értekezlet hatékonyságáról már lexikonnyi irodalom született. Vannak helyek, ahol szétunja magát mindenki, mások nagyon is jól érzik magukat, és a 10 perc alatt megbeszélhető dolgokat egy órán keresztül taglalják, közben megkávéznak, reggeliznek és jól elvannak. S vannak vezetők, akik felismerik, mennyi étékes időt ér meg a dolog, s úgy állnak hozzá.
Aki eleve lustaságra hajlik, szeret szép hosszasan elmütyögni egy probléma felett, s megadni a módját a dolgoknak - mint tegnapi beszélgetőtársam - annaktényleg profi vezetői tapasztalásra, s jó önkritikára van szüksége ahhoz, hogy bevezesse az alábbi módszert:
A reggeli "állómíting" vagy "álló értekezlet" egyszerűen az a körülbelül negyedórás napi megbeszélés, ahol hatékonyságra van szükség. Ahol kiosztják, kinek mi az éppen aktuális dolga, és megtudják, ki hol áll, va-e aki elakadt a munkában, s ha igen, akkor hol, s mikét segítsenek neki.A kisebb, kb 4-8 fős csoportok esetében hatásos technika előnyeit nem sokan ismerik.
Az ácsorgás lényege nem csupán a viszérre hajlamos kollégák segítése genetikus gellereik megtapasztalásában!
Állni jó, mert:
nem "ülnek le a problémák", élőbb, élénkebb a problémamegoldás
akik problémamegoldás közben topognak, kicsit járkálnak, azok mindkét agyféltekéjüket akcióba hozzák (Gondolj a "tudósra", aki tigrisként fel-alá járkálva gondolkodik egy probléma megoldásán! A járkálás ugyanis stimulálja az agyunkat!)
mivel egy idő után elfáradnak az ácsorgásban - pláne, ha ülőmunkásokról van szó - így nem fognak anekdotázgatni és méterhosszú sagákat elmesélni, hanem a témára fognak koncentrálni.
a nem szokványos testhelyzet (ülés helyett állás) nem szokványos megoldásokat hozhat. Ezért lehet értelme annak is, ha az ilyen megbeszélések közben kisétálunk az épületből, majd visszasétálunk, s menet közben zajlik a beszélgetés.
kisebb csoportokat valódi "majomszigetté" kovácsol. Ugyanis a "kör" ami óhatatlanul kialakul ezeken a beszégetéseken, szakrális és ősi. A tagok mindegyike szót kaphat, egyszerűen helyet változtathat viheti és átadhatja a szót. (Nem kell székekkel bajódni, átülni, egyszerűen csak másik két kolléga közé állsz be és kész!)
Állva is lehet kávét inni, de vihetünk tollat - füzetet, hogy igazi régi szokás szerint kézírással jegyezzük fel az elhangzott fontos dolgokat.
Aki tehát a napi értekezletek, megbeszélések rapid, haladós, ugyanakkor értékes idővel eltöltött módszerét keresi, kövesse a példát!